



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Resistance | 95 MΩ |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | 2.5 A |
| Max Power Dissipation | 960 mW |
| Power Dissipation | 960 mW |
| Threshold Voltage | 1.8 V |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 282 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.5 A |
| Rds On Max | 95 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 4.5 ns |
| Turn-Off Delay Time | 11 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 13 ns |
| Rise Time | 13 ns |
| Gate Charge | 6.6 nC, 5.7 nC |
| Drain to Source Resistance | 95 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | 1.8 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V, 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel, P-Channel |
Stock: 1323
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25690
Ext.Price$0.25690
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25690 | $0.25690 |
| 10 | $0.22605 | $2.26050 |
| 50 | $0.19891 | $9.94550 |
| 100 | $0.16955 | $16.95500 |
| 500 | $0.14453 | $72.26500 |
| 1000 | $0.13808 | $138.08000 |
| 3000 | $0.13191 | $395.73000 |
| 5000 | $0.12348 | $617.40000 |
